Česky Deutsch English Русский Jsme na Facebooku

Z oseckého kláštera stezkou porcelánu ke skvostu benátské architektury v Dubí

 

Osek / Dubí

9.00–10.30  Cisterciácký klášter Osek
11.00–12.00 Oběd v Českém porcelánu, a. s., Dubí
12.15–13.45 Český porcelán, a. s., Dubí – prohlídka závodu a Domu porcelánu s modrou krví
14.15–15.00 Prohlídka kostela Panny Marie v Dubí

 

Cisterciácký klášter Osek

V podhůří Krušných hor, nedaleko saské hranice, vznikl kolem roku 1206 klášter Osek. V době svého příchodu do Oseka měli cisterciáci za sebou již téměř šestileté období, kdy konvent žil v Mašťově na panství Milhoštů, kteří mnichy do Čech původně pozvali.

 

 

 

 

Na panství v Oseku se jich ujal významný šlechtický rod Hrabišiců. Pod ochranou nového zakladatelského rodu začal osecký klášter rychle prosperovat. Jedním z jeho nejslavnějších období se stala 30. léta 13. století. Tehdy stanul v čele kláštera opat Slavko, vnuk zakladatele oseckého kláštera.

V klášteře jsou největší a nejmoderněji stavěné varhany v republice, jimž se mohou rovnat pouze varhany v chrámu sv. Jakuba v Innsbrucku, v korunovačním chrámu v Pešti, v dómu ve Viborgu (Finsko) a v katedrálách ve Lvově.

Foto: Martin Hozák

www.osek.cz

 


 

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie DubíJako o perle Dubí, která městu dominuje a poutá pozornost svou nezvyklou podobou a bělostnou něhou italského mramoru, se právem hovoří o kostele Neposkvrněného početí Panny Marie.

Kostel je skutečně výjimečným příkladem nejseverněji položené stavby benátské architektury a je ojedinělou stavbou v celé České republice. Důvody této jedinečnosti i neobvyklosti v Dubí mají základ ve sňatku Edmunda Clary Aldringena s Elisalex Ficquelmontovou v roce 1841, čímž tepličtí Clary-Aldringenové získali těsné a trvalé styky především s Benátkami, kde Edmundův tchán, hrabě Ficquelmont, vlastnil palác. A právě časté návštěvy v Benátkách vytvořily velmi kladný vztah k tomuto městu i jejich synovi Carlosu Clary-Aldringenovi. Ten při svých toulkách po lagunových ostrovech poblíž Benátek objevil na ostrůvcích San Giorgio a Torcello jednotlivé gotické oblouky a sloupy, které zakoupil a dal je dopravit do Teplic. Zajímavostí je, že původně měly být použity na opravu rodinné hrobky v Loretánské kapli, ale mezitím bylo rozhodnuto, že právě v Dubí bude postaven kostel s novou rodinnou hrobkou. 

Plány kostela jsou dílem profesora Akademie výtvarných umění v Benátkách, architekta Pietra Bigaglii, jemuž se stal vzorem tamější kostel Santa Maria dell Orto z roku 1841 podle návrhu architekta Pietra Lombarda. Z Benátek rovněž pocházel věhlasný dobrodruh a světoběžník Giacomo Casanova, který působil v letech 1785–1798 jako knihovník u hraběte Josefa Karla Emanuela Valdštejna na duchcovském zámku.

www.dubi.cz
 

 

 

Český porcelán, akciová společnost

Český porcelán DubíSpolečnost se zabývá výrobou a prodejem porcelánu s originálním podglazurovým dekorem, nechybí ani bílý nebo na glazuru dekorovaný porcelán, své výrobky vyváží do celého světa. Největší odběratelé jsou především země jako Jižní Korea, Japonsko, Německo, Rusko a další, opomenout nelze ani tuzemský trh, který se na tržbách podniku podílí každoročně cca 40 procenty.

 

Český porcelán Royal DUX

Součástí Českého porcelánu, a. s., Dubí je od roku 2009 tzv. odloučený závod. Je jím  porcelánová manufaktura Royal Dux v Duchcově.

Závod Royal Dux se zabývá již řadu let výrobou a prodejem figurálního porcelánu, své výrobky zejména vyváží a lze říci, že je ve svém oboru špičkou, a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Důkazem toho je řada celosvětově uznávaných ocenění. Jeho výrobky vystavené ve vzorkovně závodu jsou jedinečné dokonalostí svého provedení.

Český porcelám ModrodůmNeodmyslitelnou součástí naší společnosti je tzv. „Modrodům“, jak zkráceně Dům porcelánu s modrou krví nazýváme. Slouží především k představení jedinečné a neopakovatelné expozice věnované historii výroby porcelánu napříč dnes již zaniklými, ale i stále fungujícími porcelánkami. Zároveň slouží také jako infocentrum města Dubí (www.infocentrum-dubi.cz).

Aktuality

29
červen

20
červen

Zobrazit všechny aktuality

Kontaktní informace

Český porcelán, akciová společnost

Tovární 605/17 | 417 01 Dubí I
IČ: 00174238
společnost zapsaná dne 15. března 1991 
v obchod. rejstříku v Ústí nad Labem oddíl B, vložka 101
tel.: + 420 417 518 111
fax: + 420 417 571 968
e-mail:
info@cesky.porcelan.cz

Napište nám

Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR
Město Dubí

Oficiální stránky Města Dubí
www.mesto-dubi.cz

Infocentrum Dubí
www.infocentrum-dubi.cz

Prověřená společnost

Web využívá pouze nezbytné soubory cookie, které pomáhají zajistit použitelnost webových stránek tím, že umožňují základní funkce, jako je navigace na stránce a přístup do zabezpečených oblastí webových stránek. Bez těchto souborů cookie nemůže webová stránka správně fungovat.Další informace